HRAD A ZÁMEK FRÝDLANT

Hrad Frýdlant, vybudovaný kolem poloviny 13. století, patří k nejrozsáhlejším a nejvýznamnějším památkovým celkům v severních Čechách. Později k němu byl přistavěn rozsáhlý renesanční zámek.

Albrecht z Valdštejna koupil frýdlantské panství v roce 1622 za 150 tisíc zlatých. Předchozí majitelé, Redernové, z něj vybudovali prosperující dominium, které Valdštejn nejen dále rozšiřoval a budoval, ale především využíval k zásobování svých vojsk. Soukenické dílny dodávaly sukno na uniformy, železné hamry se staly materiální základnou pro výzbroj armády. V roce 1624 byl Valdštejnovi udělen titul vévody frýdlantského. Frýdlantské vévodství se stalo v době válečných útrap třicetileté války "Terrou felix", tedy šťastnou zemí, které se válčení až do smrti Albrechta z Valdštejna vyhýbalo. Po jeho zavraždění v roce 1634 se situace změnila a na Frýdlantě se střídala vojska císařská i švédská a zanechávala za sebou utrpení a smrt.

Na hradě se dochoval vévodův jediný autentický portrét od Kristiana Kaulfersche. Stojící postava muže ve vysokých jezdeckých botách a s maršálskou holí nenechává nikoho na pochybách, že se jednalo o sebevědomého člověka, který sehrál významnou roli na poli válečném v době třicetileté války. Expozici věnovanou Valdštejnovi doplňují další rodinné portréty a unikátní je rovněž vyobrazení Valdštejnova koně s nápisem "Můj miláček". Skutečnost, že Valdštejn pocházel ze starého českého rodu, dokládá malovaná genealogická posloupnost rodu, tzv. "strom života".

Hrad Frýdlant byl v roce 1801 zpřístupněn veřejnosti jako první hrad ve střední Evropě a právě postava Albrechta z Valdštejna byla jedním z velkých lákadel pro návštěvníky. A tak je tomu i v dnešní době.

Hrad a zámek Frýdlant

státní hrad a zámek Frýdlant
Zámecká 4001, 464 01 Frýdlant

Telefonní číslo
+420 482 312 130

E-mail
frydlant.rezervace@npu.cz

www.zamek-frydlant.cz