LOMNICE NAD POPELKOU 

Prvními držiteli Lomnice byli pravděpodobně Košíkové z Lomnice, o nichž toho ale mnoho nevíme. Na počátku 14. století jsou jako majitelé lomnického panství poprvé uváděni Valdštejnové, kteří ho sice na konci století prodali, ale už v roce 1524 ho opět díky Vilému Štěpanickému z Valdštejna získali zpět. Vilémův syn Václav přestavěl v letech 1566-1567 zdejší gotickou tvrz na zámek v renesančním slohu. 

Václav z Valdštejna se také společně se svou manželkou Eliškou z Martinic významně zasloužili o rozvoj města, které se tehdy stalo centrem obchodu a řemesel. Eliška z Martinic byla společně s lomnickými měšťany donátorkou tzv. Lomnického graduálu (zpěvníku), bohatě iluminovaného rukopisu, který je významnou památkou českého písemnictví. Během třicetileté války měly lomnické panství v držení sestry Apolena a Eliška z Valdštejna, které jejich příbuzný Albrecht z Valdštejna přiměl, aby mu je postoupily. V roce 1654 Jan Viktorín z Valdštejna prodal panství s městem Lomnicí Pavlu hraběti z Morzinu a éra Valdštejnů v Lomnici definitivně skončila. Pavlův vnuk Václav hrabě z Morzinu nechal v letech 1730-1737 přebudovat renesanční zámek do jeho současné barokní podoby. V zámku, který je chráněn jako kulturní památka, se během roku konají kulturní a společenské akce, výstavy a  především v létě i příležitostné prohlídky. 

S památkami na působení Valdštejnů ve městě se můžete seznámit v městském muzeu, které najdete v největším domě na lomnickém náměstí. 


Lomnice nad Popelkou 

Zámek Lomnice nad Popelkou 

čp. 4, 512 51 Lomnice nad Popelkou 

Telefonní číslo 
+420 739 568 347 

E-mail
info@kislomnice.cz, zamek@kislomnice.cz 

www.kislomnice.cz 

www.zamek.kislomnice.cz

Po stopách Albrechta z Valdštejna
(c) Eusebius group b. r. o. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!