LIBEREC - VALDŠTEJNSKÉ DOMKY

Liberec je dynamické město pod Ještědem, kde si na své přijdou rodiny s dětmi, mladé páry i zvídaví návštěvníci. Najdete tu známou zoologickou zahradu, ale také divadla, zajímavou architekturu, stylové kavárny i zábavní centra. Stačí si vybrat a užít si svůj pobyt naplno.

První zmínka o Liberci pochází z roku 1352. K jeho rozvoji pak významněji přispěl rod Redernů v 16. století. Císař Rudolf II. povýšil Liberec na město a udělil mu pečeť a městský znak. Roku 1622 se město stalo majetkem Albrechta z Valdštejna a po jeho smrti připadlo rodu Gallasů, resp. Clam-Gallasů.

Díky podnikateli Johannu Liebiegovi a jeho rodině se Liberec stal v 19. století centrem textilního průmyslu celého Rakouska-Uherska a počátek 20. století pak byl jeho zlatým věkem. Rozkvět ukončila 2. světová válka, po které bylo odsunuto obyvatelstvo německého původu a město stagnovalo. Po roce 1989 textilní výroba zanikla úplně a do popředí nastoupil automobilový průmysl a také nová průmyslová odvětví, např. nanotechnologie.

Vraťme se ale k Albrechtu z Valdštejna, který na dnešním Sokolovském náměstí (Novém Městě) založil soukenickou kolonii, kde byla později vystavěna řada hrázděných domků. V 18. století byly tyto domy postupně nahrazovány zděnými a jejich průčelí a patra se zvyšovala. Do dnešní doby se dochovaly tři hrázděné domy, kterým se říká Valdštejnské domky, přestože byly postavené až po vévodově smrti, v letech 1678-1681. I tak jsou nejstaršími dochovanými hrázděnými domy v centru Liberce. V přízemí měly průchod a velkou světnici a v patře menší místnosti s podkrovím, které sloužily jako ložnice a komory. Po druhé světové válce byl osud domků nejistý a hrozila jejich demolice. Až v roce 1953 byla zahájena rekonstrukce, které se ujala Střední průmyslová škola stavební, sídlící v sousedství.

Město Liberec

Městské informační centrum Liberec
nám. Dr. E. Beneše 23, 460 59 Liberec 1

Telefonní číslo
+420 485 101 709

E-mail
info@visitliberec.eu

www.visitliberec.eu

Po stopách Albrechta z Valdštejna
(c) Eusebius group b. r. o. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!