MĚSTO JIČÍN

Jičín je městskou památkovou rezervací, kde na vás historie dýchne ze všech stran. Obdivovat můžete nejen památky z Valdštejnovy doby, ale i moderní architekturu. Jičín je výchozí branou do Českého ráje a proslavila ho také pohádková postavička loupežníka Rumcajse. V sezoně je tu pro návštěvníky připraven bohatý program v rámci Prodloužených víkendů a v září tradiční pohádkový festival Jičín - město pohádky.

Historicky největšího rozkvětu dosáhl Jičín právě pod vedením vévody Albrechta z Valdštejna a na jeho počest se tu jednou za dva roky na konci května pořádají Valdštejnské slavnosti. V roce 1624, kdy Albrecht z Valdštejna získal město do svého držení, se jednalo o malé provinční městečko s dřevěnými domy a zámkem poničeným nedávným výbuchem. Vévoda se rozhodl vybudovat z Jičína své velkolepé sídelní město, své plány však stihl zrealizovat jen z části. V Jičíně tak probíhala demolice městských částí, zakládání nových a výstavba reprezentativních budov i ryze účelových staveb. Unikátnost Valdštejnovy architektury spočívala v zakládání tzv. komponované krajiny. Stavby propojoval liniemi, které jako krajinné osy mířily z města k dominantám na horizontu. Součástí komponované krajiny je i téměř dvoukilometrová čtyřřadá alej směřující z centra města k Lodžii, pozoruhodnému reprezentativnímu příměstskému sídlu s rozsáhlými zahradami. Dříve zapomenutý letohrádek dnes láká na bohatý a velmi netradiční kulturní program.

Ve Valdicích vznikl klášter kartuziánů a v jeho kostele byla započata výstavba rodinné hrobky pánů "z Valdštejna a Frýdlantu". Do této hrobky byl také Valdštejn po své smrti pohřben. Sto padesát let poté byl ale klášter zrušen a ostatky vévody byly exhumovány a převezeny do Mnichova Hradiště.

Valdštejn v Jičíně usiloval také o založení biskupství a univerzity. Povolal do města jezuity a založil kolej a gymnázium. Chystal stavbu františkánského kláštera na Veliši a dominikánského kláštera v nově založené městské čtvrti. Z bývalého zámku Smiřických nechal vytvořit rozsáhlý palác. V těsné blízkosti paláce pak založil chrám sv. Jakuba.

Vévodovo působení v Jičíně dnes mimo jiné připomíná také Valdštejnovo muzeum a mincovna, které byly slavnostně otevřeny v roce 2020. Najdete tu dvě repliky mincovních strojů, na nichž si ražbu mincí můžete dokonce vyzkoušet.


Město Jičín

Městské informační centrum Jičín Valdštejnovo náměstí 1, 506 01 Jičín

Telefon:
+420 493 534 390

E-mail:
mic@jicin.org

www.jicin.org 

Po stopách Albrechta z Valdštejna
(c) Eusebius group b. r. o. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!