ZÁMEK DOKSY

Podnět k vybudování dokského zámku dal koncem 16. století Jan z Vartenberka. Po jeho smrti se zámek dostal do držení Berků z Dubé. Rozsáhlé berkovské državy se po bitvě na Bílé hoře dostaly doslova za babku do rukou Albrechta z Valdštejna. Po Albrechtově násilné smrti v únoru 1634 bylo ohromné Valdštejnovo panství rozděleno mezi jeho vrahy a Doksko připadlo irskému plukovníkovi Walteru Buttlerovi. V roce 1680 koupil dokské panství i se zámkem Arnošt Josef hrabě Valdštejn a v držení Valdštejnů zůstalo až do roku 1945.

Za druhé světové války využívala některé části zámku organizace SS a byly zde ubytovány rodiny vlivných činitelů z Berlína. Na základě Benešových dekretů bylo v červenci 1945 Valdštejnské panství zkonfiskováno. Zámek přešel do rukou československého státu a v 50. letech sloužil jako sídlo Vojenského výzkumného ústavu a později střední odborné školy.

Na jaře 2015 převedl Liberecký kraj zámek bezúplatně na město Doksy. Slavnostní otevření zámku proběhlo v prosinci 2019 a v červnu 2020 byl otevřen prohlídkový okruh "S Valdštejny po dokském zámku".

Zámek Doksy

Zámek Doksy
Valdštejnská 183, 472 01 Doksy

Telefonní číslo
+420 739 310 010

E-mail
info@infodoksy.cz

www.zamekdoksy.cz

Po stopách Albrechta z Valdštejna
(c) Eusebius group b. r. o. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!