MĚSTO CHEB

Cheb patří k nejstarším městům v České republice a je turisticky velmi vyhledávaným místem. Pro svou stavební a architektonickou jedinečnost byl roku 1981 prohlášen městskou památkovou rezervací. Symbolem města je známá skupina jedenácti domů zvaná Špalíček. Chebský hrad s Černou věží a dvoupatrovou románsko-gotickou kaplí je jednou z nejkrásnějších středoevropských románských památek. Zcela unikátní je pak soubor historických krovů městských domů na náměstí, který návštěvníkům města představuje prohlídková trasa "Pod střechami chebských domů". Historii města vypráví bohatá expozice chebského muzea a milovníci umění mohou navštívit některou z chebských galerií. Příjemnou letní dovolenou lze strávit také nedaleko Chebu u přehradních nádrží Jesenice a Skalka.

Smrt Albrechta z Valdštejna

V Chebu byl 25. února 1634 zavražděn vévoda Albrecht z Valdštejna, který se zde uchýlil do předpokládaného bezpečí. Mnohočetná skupina dragounů a mušketýrů v čele s Robertem Geraldinou, Walterem Deverouxem a Dionysem MacDanielem však přemohla stráže u tzv. Pachelbelova domu na chebském náměstí, kde vévoda pobýval, a vnikla dovnitř. Vévoda byl po krátké potyčce probodnut.

Albrecht z Valdštejna byl zavražděn z rozkazu císaře. Příkaz se zakládal na nepodloženém obvinění z chystané vzpoury, pokusu o převzetí moci a vyvraždění císařské rodiny. Důkazy pro tato obvinění nebyly nikdy nalezeny. Císař se tím však zbavil nepohodlného věřitele.

Město Cheb

Turistické infocentrum Cheb
Jateční 2, 350 02 Cheb

Telefonní číslo
+420 354 440 302/303

E-mail
infocentrum@cheb.cz

www.cheb.cz