HRAD BEZDĚZ

Královský hrad Bezděz založil v roce 1264 král železný a zlatý Přemysl Otakar II. jako správní centrum rozsáhlého královského panství a k jeho ochraně. Do české historie se hrad zapsal i jako místo, kde byl uvězněn syn Přemysla Otakara II.

Od roku 1627 byl hrad v majetku Albrechta z Valdštejna, který na Bezděz pozval benediktinské mnichy a hrad tak začal sloužit jako klášter. Řada budov byla upravena pro pobyt mnichů a hraběnka Anna z Valdštejna dala v roce 1686 postavit podél přístupové cesty 15 kapliček křížové cesty.

Počátkem 19. stol. začal hrad pustnout a postupně se z něj stala zřícenina. S Bezdězem souvisí působení našeho největšího romantického básníka K. H. Máchy, který často pobýval u svých přátel v Doksech. Na hradě i v jeho okolí nacházel inspiraci ke svým dílům, např. Večer na Bezdězu a Máj.

Jako jeden z mála hradů se dochoval v původní, čisté podobě. Neprošel přestavbou na romantické letní sídlo ani nebyl zbořen jako jiné neméně slavné hrady. I proto se na něm zachovala vzácná raně gotická hradní kaple a křížová cesta, kterou lemuje mnoho kapliček.

Hrad Bezděz

Státní hrad Bezděz
Bezděz 144, 472 01 Doksy

Telefonní číslo
+420 606 649 807

E-mail
bezdez@npu.cz

www.hrad-bezdez.eu

Po stopách Albrechta z Valdštejna
(c) Eusebius group b. r. o. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!