Nezvratný důkaz, Jičín


Trasa Nezvratný důkaz je součástí mobilní hry Skryté příběhy, která je určená pro všechny zvídavé děti a hravé rodiče. Díky této aplikaci poznáte zajímavá místa České republiky a zažijete dobrodružství nejen s Albrechtem z Valdštejna. Na trase je pak třeba plnit zajímavé úkoly spojené s konkrétním příběhem. Aplikaci si můžete stáhnout na Google Play nebo App Store.

TRASA

Příběh se odehrává v roce 1633 v Jičíně. Má 6 zastavení a tedy i 6 úkolů, které je nutno splnit. Délka trasy je 1 kilometr a trvá zhruba 0,5 hodiny. Trasa vede z Valdštejnova náměstí, poté uličkami kolem historického centra Jičína a končí u kostela svatého Jakuba Většího. Jednoduchý terén je vhodný pro kola i kočárky.

Skryté příběhy, trasa Nezvratný důkaz, Jičín
Skryté příběhy, trasa Nezvratný důkaz, Jičín

PŘÍBĚH


Je to klasický příběh o kozlovi, který se stal zahradníkem. Udělejte z kozla svého zahradníka a on vám toho moc nevypěstuje, protože vůně zelí jej vždycky zláká a úrodu sežere. Kozel v tomhle příběhu se jmenuje Jakob Baševi. Je to židovský finančník, který byl původně ve službách císaře. Zapletl se do ošklivé kauzičky, říká se tomu aféra Dlouhá mince.


Císař pověřil skupinu mocných mužů, aby pro něj razili mince. Ale ti v tom uviděli svojí šanci se napakovat a začali časem mince šidit - dávali do mincí čím dál méně stříbra a zbylé si nechali pro sebe. Baševi byl jejich pomocník a zřejmě se do té nepoctivosti také namočil. Ostatně, už byl i v žaláři, ale podařilo se mu prchnout sem do Jičína, za svým ochráncem - jedním z nejbohatších a nejmocnější mužů v českých zemích - Albrechtem z Valdštejna. Ten byl jedním ze skupiny šlechticů, kteří mince "prodlužovali", a tak je pochopitené, že držel nad Baševim ochrannou ruku.

Po stopách Albrechta z Valdštejna
(c) Eusebius group b. r. o. 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!