Albrecht z Valdštejna

 
 
Valdštejn
Vstupte jednou ze čtyř světových stran
pomyslnými branami do tehdejšího mocného frýdlantského panství generalisima císařské armády Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna. Poznejte život a osobnost muže, jehož činy zanechaly nesmazatelné stopy v historii i přítomnosti nejen České země.

Sdružení Český ráj pro Vás připravilo putování Máchovým krajem, Lužickými horami i Českým rájem po hradech, zámcích a městech, které nechal vybudovat. Na svých výletech poznáte Heřmanice, místo, kde se narodil, Prahu, kde nechal postavit paláce a nádherné zahrady, Cheb, kde byl zavražděn i tehdejší strategické místo Žitavu. Na všech těchto místech, které s Albrechtem z Valdštejna souvisejí, je Vám k dispozici brožura a mapa, kde jsou uvedeny bližší informace. Celý projekt putování je podpořen motivační soutěží.

V průběhu roku se v Českém ráji koná řada kulturně historických akcí, které mají za cíl připomenout rod Valdštejnů, jejich historii a dobu. Všechny tyto akce se konají v prostředí historických památek, které příslušníci tohoto rodu vlastnili a zanechali tu své stopy. Společný je jim i bohatý program, dobové stánky s nabídkou tradičních řemesel a často i přítomnost samotného vévody Albrechta z Valdštejna. Asi nejvýznamější jsou tradiční Valdštejnské slavnosti.

Nenechte si ujít

Kam se vydat v Českém ráji v zimě

Hruboskalsko
I v zimním ročním období má návštěva Českého ráje své kouzlo. Už jen obyčejná zimní procházka spící přírodou či skalními městy vás dozajista nadchne, neboť vám umožní užít si příjemného klidu vzhledem k nižší návštěvnosti regionu v tomto období. Najdete tu ale i spoustu dalších možností ke sportování, zábavě i relaxaci…

Jičín bude mít Valdštejnovu sochu

Socha Albrechta z Valdštejna
Bronzová socha Albrechta z Valdštejna v životní velikosti bude stát v centru Jičína. Město totiž přijalo dar od Ing. Václava Rybaříka, předsedy spolku Jičín v Praze. Repliku sochy, která stojí ve Valdštejnském paláci v Praze, nechá na své náklady vyrobit a daruje ji městu spolu s pískovcovým podstavcem. Kde přesně bude socha umístěna, ještě není zcela jasné.

Ze Sychrova budou památkáři dohlížet na objekty ve třech krajích

Státní zámek Sychrov
K 1. lednu 2013 došlo k zásadním organizačním změnám ve struktuře Národního památkového ústavu. Z důvodu šetření veřejných prostředků, ale zároveň s posláním ochrany a podpory národního kulturního dědictví zde dochází k největším změnám od roku 2003.

Bezbariérový výlet okolím Jičína

Valdštejnská lodžie
Tento malý výlet je dlouhý asi pět kilometrů a hodí se pro osoby se sníženou pohyblivostí, vozíčkáře, rodiny s dětmi a částečně i pro in-line bruslaře. Začít můžete přímo na Valdštejnově náměstí v informačním centru, kde vám rádi poradí a poskytnou mapu.

Valdštejnská lodžie: Místo, kde ožívají sny

Valdštejnská lodžie
Na konci září 2011 nastoupil do funkce kastelána Valdštejnské lodžie v Jičíně, kterou spravuje OS Lodžie, Jiří Vydra – grafik, kulturní organizátor a aktivista, který několik let organizoval netradiční a alternativní kulturu v Liberci a okolí.

Putování po stopách Albrechta z Valdštejna v roce 2012

Po stopách Albrechta z Valdštejna
Poznejte život a osobnost generalisima císařské armády Albrechta Václava Eusebia z Valdštejna, jehož činy zanechaly nesmazatelné stopy v historii i přítomnosti nejen České země. V roce 2012 se můžete těšit na nové expozice a celou řadu kulturně-historických akcí a programů, které mají připomenout osobnost Albrechta z Valdštejna a obecně rod Valdštejnů.

Valdštejnská výstava v německém Lützenu 24.3. - 29.7.2012

Valdštejnská výstava v Lützenu
Dne 6. listopadu roku 1632 se na bitevním poli u německého města Lützenu střetly dvě armády v čele s významnými vojevůdci třicetileté války. Na jedné straně stál Gustav II. Adolf, švédský král a představitel protestantské části Evropy, na straně druhé Albrecht z Valdštejna, generalisimus císařské armády a zástupce Evropy katolické.

Valdštejnské slavnosti

Valdštejnské slavnosti v Jičíně

Valdštejnské slavnosti navázaly na slavnosti, které se konaly v roce 1934 u příležitosti třístého výročí Valdštejnovy smrti. Konají se jako bienále v sudém roce v Jičíně a v lichém roce ve Frýdlantu, každoročně pak v Chebu. S Valdštejnovou dobou a osobností tohoto významného vojevůdce se můžete setkat i na dalších kulturních akcích.

Více...

Po stopách Albrechta z Valdštejna

Logo
Vážení návštěvníci, prostřednictvím tématické nabídky Po stopách Albrechta z Valdštejna můžete poznat život a osobnost muže, jehož činy zanechaly nesmazatelné stopy v historii i živé přítomnosti českých zemí. Vydejte se s námi napříč Českou republikou a navštivte města, hrady, zámky, paláce a nádherné zahrady, které tento slavný vojevůdce nechal vybudovat na svém frýdlantském panství a v Praze. Své putování můžete začít v Heřmanicích, kde se narodil, či v Chebu, kde byl zákeřně zavražděn. Více...

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna

Obraz
Osobnost Albrechta z Valdštejna, významného šlechtice, státníka, vojevůdce ... Více...

Valdštejnova komponovaná krajina Jičínska

Lodžie
Vzdělaný kavalír, mimořádně schopný vojenský stratég a neméně obratný diplomat kníže Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna získal Jičínsko do své správy krátce po bitvě na Bílé hoře. Již roku 1621 připojil panství Kumburk a Veliš ke vznikajícímu frýdlantskému vévodství a rozhodl se z města Jičína vybudovat jeho správní a sídelní centrum. Rozsáhlé stavební práce, řízené v následujících letech s pomocí věhlasných italských architektů, Giovanniho Battisty Pieroniho, Andrey Spezzy a Nicoly Sebregondiho, neměly v tehdejší Evropě na sever od Alp obdoby. Vrcholem jejich společného úsilí bylo založení krajinně komponované šlechtické rezidence, která zcela jedinečným způsobem propojila výrazné dominanty města s širokým okolím. Více...
 
 
Sdružení Český ráj © 1992-2014  |  Antonína Dvořáka 335, 511 01 TURNOV
tel.: +420 481 540 253  |  info@cesky-raj.info  |  RSS 2.0  |  Kontakty  |  Intraweb
Tento projekt je spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj prostřednictvím Euroregionu NISA
load